Mnogima je molitva jedna od težih kršćanskih disciplina. Mnogima se čini da je djelotvorna molitva nedostupna i mnogi upadnu u jednu od sljedećih molitvenih zamki:
• Imaju molitveni popis za Boga
• Imaju mistične molitve
• Imaju molitve nabrajanja
Međutim, Biblija piše da možemo moliti djelotvarne molitve!
“Mnogo može djelotvorna molitva pravednika.” Jakovljeva poslanica 5,16
Postoji način kako možemo postupati u molitvi, što nas vodi dalje od popisa molitvi koje započinju s brojem 1 pa sve do kraja gdje završiš s “Amen”.
U takvoj molitvi nema mjesta za uzvisivanje Boga niti nam Bog može podijeliti što je u Njegovom srcu.
Kod djelotvornih molitvi nema mjesta za mistične molitve niti molitve nabrajanja kao da počinjemo molitvu s nekom čarobnom formulom ili nekom “duhovnom zonom” u koju uđemo da dobijemo nadnaravnu moć. To nije molitva.
U kršćanstvu nema “duhovne zone” u koju uđemo.
Kršćanstvo je stil života koji živimo.
Nakon spasenja primimo Duha Svetoga koji boravi u nama i daje nam svoju moć da nam je sve moguće.
Nema ništa mističnog u tome. Mi smo, jednostavno, prazna posuda ispunjena Duhom Svetim i osposobljene smo da možemo ispuniti veliki zadatak.
To je jednostavno!
Molitva je razgovor – razgovor koji gradi odnos. Kada prilazimo molitvi na taj način već smo počele mijenjati naše razumjevanje molitve iz “Liste želja za Djeda Mraza” ili mistične formule do djelotvorne biblijske molitve koja mnogo može.
Taj odnos koji svakodnevno gradimo kroz kvalitetno vrijeme u molitvi je ono što gradi našu vjeru da vjerujemo Isusovim riječima: “I što god zaišćete u moje ime, to ću učiniti, da se proslavi Otac u Sinu.” Ivan 14,13
Kada svakodnevno podijelimo sve u našem srcu s Njim i dopustimo Njemu da podijeli svoje srce s nama, gradimo razumjevanje onog što je Njegova volja i želja i onda možemo moliti prema toj volji i želji.
Kroz taj odnos naše srce se počinje slamati zbog onih stvari koje lome Njegovo srce. Naše srce se raduje onim stvarima u kojima se On raduje.
Evo 5 načina kako možemo početi moliti djeltvorne molitve:
1. Počni polako. Nemoj početi dan s ciljem da moliš sat vremena. Mnogi ljudi vjeruju da je biblijski moliti sat vremena jer je Isus pitao učenike zašto nisu mogli bdjeti sat vremena.
Nema ništa biblijskog u tome da molimo sat vremena, kao što Bog nije razočaran s tim da molimo samo 15 minuta. Neki mogu učiniti više u 10 minuta molitve nego oni koji bruje cijeli sat vremena.
Imaj cilj da moliš 5 minuta i malo po malo povećavaj vrijeme molitve.
2. Vodi popis molitvenih potreba. Dok naše molitveno vrijeme ne treba biti samo prilika da pošaljamo Bogu listu zadaća, ipak mu želimo podijeliti svoje potrebe. U Jakovljevoj poslanici piše da nemamo jer ne molimo.
Moli ga za ono što trebaš. Isus je rekao učenicima da se mole “kruh naš svagdanji daj nam danas”. Matej 6,11
Imati popis molitvenih potreba je dobar način organiziranja svojih potreba, kao i pratiti potrebe drugih za koje smo obećali da ćemo se molititi.
3. Imaj vrijeme za slušanje. Mnogi kršćani ne pauziraju da bi slušali Božji glas.
Da, On nam govori kroz svoju Riječ, ali također nam govori u molitvi.
Mnogo puta počinjemo sa “Dragi Bože” i ne stanemo dok ne izgovorimo “Amen”, ostavljajući Boga bez prilike da nam nešto kaže.
Vjerujem da nam je htio nešto reći.
“Ovce moje slušaju glas moj” je istina samo ako nađemo vremena za slušanje. Počni tako da malo vremena sjediš u tišini slušajući Božji glas.
4. Moli biblijske stihove. Moliti stihove je snažno oruđe koje nam ne pomaže samo u molitvi Božjih obećanja, već nam pomaže usredotočiti srce i misli na Božju Riječ.
Moliti molitve kao “Bože, tvoja Riječ kaže da nikakvo oružje protiv mene načinjeno neće uspjeti; i svaki jezik koji se na mene digne na sudu, ja ću osuditi. Rekao si da je to moja baština od Tebe i da moja pravednost dolazi od Tebe. Sada molim da ta oružja što je neprijatelj načinio protiv mene ne uspiju! Ne samo to, neka to oružje bude za njegovo uništenje!”
Dok molimo stihove počinjemo dobivati bolje razumjevanje onoga što piše u Bibliji. Na neki način, to je jedna vrsta meditacije na Božju Riječ.
Kako se biblijska meditacija razlikuje od istočnjačke meditacije
5. Vodi molitveni dnevnik. Voditi dnevnik naših molitvi je vrlo intiman način molitve, jer pisanje usporava komunikaciju više od razgovora, tada više razmišljamo o čemu molimo.
Također, za mnoge vođenje dnevnika omogućava da podijele dublje i intimnije stvari od onih koje bi izrekli u molitvi.
Koristeći molitveni dnevnik u kojem svakodnevno pišeš molitve može biti vrlo djelotvoran način izgradnje odnosa s Bogom kroz molitvu.
Isus je učio učenike moliti ono što neki zovu Gospodinova molitva. Zapravo mislim da je to krivi naziv, jer to nije Isusova molitva, već naša molitva, molitva učenika.
Isus nije mislio da to bude stvarna molitva, već primjer molitve koji slijedimo. Taj oblik pratim u svom molitvenom životu.
Podijelila sam to u obliku dnevnika koji sam napravila i nazvala “Kako moliti kroz Gospodinovu molitvu”. U njemu ćeš naći neke stvari o kojima sam danas pisala, a djelotovrne su u mom molitvenom životu.
Koristeći ovih 5 savjeta, brzo ćeš vidjeti da molitva nije teška disciplina, puno je više od samog popisa potreba i nema veze s mističnim molitvama ili nabrajanjem molitvi.
Dok provodiš vrijeme svakdnevno s Bogom dijeleći svoje srce i slušajući Njegovo, vidjet ćeš kako tvoj odnos s Njim raste i produbljuje se iz dana u dan!