Zahtijeva li se od kršćana danas da žive po zakonu Starog zavjeta ili nas je žrtva Isusa Krista oslobodila zakona?
Ako ne trebamo ispunjevati zakon, koliko daleko možemo ići?
Trebamo li ispunjavati 10 zapovjedi?
Ako trebamo ispunjavati 10 zapovjedi, trebamo li se tada držati prehrane koju je Bog dao Mojsiju kada mu je dao Zakon?
Sve su ovo pitanja i argumenti koji se godinama postavljaju i koje viđam redovno u razgovorima i debatama na internetu.
Kad god se razgovor povede o zakonu u Starom zavjetu o održavanju subote ili davanja desetine; oni koji ne održavaju to, uzvraćaju komentarima o nošenju odjeće miješanog sastava ili o jedenju školjki.
Onda, tko je u pravu?
U Dobro Jutro Djevojke, u našem proučavanju kroz 1. Kraljevima, čitamo što Bog govori Salomonu:
“… budeš li hodio po mojim odredbama i vršio uredbe moje i držao sve moje zapovijedi hodeći po njima, tada ću tebi održati svoju riječ što sam je obrekao tvojemu ocu Davidu. I prebivat ću među sinovima Izraelovim i neću ostaviti puka svojega Izraela.” 1. Kraljevima 6,12-13
“A ti, budeš li hodio preda mnom kao što je hodio tvoj otac David, u nedužnosti srca i čestitosti, čineći u svemu kako sam ti zapovjedio i držeći moje propise i uredbe moje, tada ću zanavijek učvrstiti prijestolje kraljevstva tvojega nad Izraelom, kao što sam obrekao tvojemu ocu Davidu govoreći: ‘Neće ti ponestati čovjeka na prijestolju Izraelovu.’ Ali ako se vi i sinovi vaši doista odvratite od mene te ako ne budete držali moje zapovijedi i odredbe moje što sam ih pred vas stavio, nego stanete hoditi i služiti drugim bogovima i klanjati im se, tada ću istrijebiti Izraela s lica zemlje koju sam mu dao; a ovaj Dom što sam ga posvetio svojemu imenu odbacit ću od lica svojega. Tako će Izrael postati rugalica i podsmijeh među svim narodima.” 1. Kraljevima 9,4-6
Jesu li kršćani pod zakonom ili milošću?
Trebaju li novozavjetni kršćani održavati zakon?
Kroz sva pisma koja je apostol Pavao pisao crkvama čitamo da nismo pod zakonom, već pod milošću. Ali što to znči?
Znači li to da više nismo dužni održavati zakon?
1. Bog Starog zavjeta i Bog Novog zavjeta nije se promijenio.
Kao kršćani spašeni milošću ne možemo rastaviti Novi zavjet od Starog zavjeta.
Mnogi kršćani to pokušavaju. Neki kršćani čitaju samo Novi zavjet ili čitaju Stari zavjet sa dozom rezerve, ali Stari zavjet i danas vrijedi za nas!
Sjećam se ovog citata iz biblijske škole:
Stari zavjet je skriveni Novi zavjet
Novi zavjet je otkriveni Stari zavjet
Sam Isus je rekao: “Ne pomišljajte da sam došao ukinuti Zakon ili Proroke. Nisam došao ukinuti, nego ispuniti.” Matej 5,17
Isusova smrt, ukop i uskrsnuće nisu učinli stari zavjet ili Zakon nevažnim danas za nas. Isus je ispunio dio zakona koji je najavljivao Njega.
Ali, Bog koji je dao Mojsiju zakon isti je Bog koji je snažno objavio svoj zakon u Mateju u 5. poglavlju. Pogledat ćemo to bolje pod točkom 3.
2. Zakon ima tri dijela i Isus je ispunio samo jedan.
Tri su dijela zakona kojeg je Bog dao Mojsiju u pustinji.
Građansko pravo
Ovo je zakon koji je upućivao Izraelce kako da se odnose jedni prema drugima. Ovaj ih je zakon upućivao kako da se odnose kada im se izgubi bik i uništi tuđe vlasništvo, kada je netko ubijen, ili kada se dijete pobuni. Ovaj zakon je upućivao na poštenu trgovinu i skrb za siromašne, između svih ostalih uputa u svakodnevnom životu.
Moralni zakon
Ovaj zakon upućivao je Izraelce kako da žive moralno. Ovaj dio zakona upućivao ih je kako da štuju Boga i kako da odgovore kada se Izraelac uključi u štovanje poganskih bogova, preljub ili blud, kada je uhvaćen da krade ili laže.
Obredni zakon
Ovaj dio zakona opisuje različite vrste žrtvi koje su Izraelci prinosili i obrede čišćenja. Ovaj dio zakona ispunjen je Isusovom žrtvom na križu. Isusova nas krv čisti i pročišćava zauvijek i Njegova žrtva bila je posljednja žrtva koja se tražila, tako da se više ne moramo pridržavati obreda očišćenja niti prinositi žrtve. Ovo je bilo učinjeno jednom i zauvijek.
I dok su dijelovi građanskog i obrednog zakona možda bili pod utiecajem Isusovog ispunjenja obrednog zakona (posebno dio koji kaže da se ubiju oni uhvaćeni u preljubu) ovi zakone važe i danas.
Mislim da se možemo složiti da oni jednostavno zahtijevaju pristojno i pravedno ponašanje u društvu!
3. Ispunjavati Kristove zapovijedi teže je nego što misliš.
Mnogi od onih koji kažu: “Nismo više pod zakonom, zakon Starog zavjeta ne vrijedi više za nas” složit će se da trebamo ispunjavati Kristove zapovijedi.
Evo o čemu se radi: teže je ispunjavati Kristove zapovijedi nego ispunjavati 10 zapovijedi!
Čitaj Isusove riječi (ono što sam htjela naglasiti stavila sam tamnije).
Počnimo sa Matejevim evanđeljem, 5. poglavlje:
“Stoga tko god dokine jednu od tih najmanjih zapovijedi i tako pouči ljude, najmanjim će se zvati u kraljevstvu nebeskome. A tko god ih izvrši i pouči druge, taj će se velikim zvati u kraljevstvu nebeskome. Jer kažem vam: Ne bude li pravednost vaša veća od pravednosti knjižnikā i farizejā, nećete ući u kraljevstvo nebesko.” Matej 5,19-20
Ove riječi su jako trezvene!
Drugim riječima, moramo živjeti veći stupanj pravednosti od onih koji su samo religiozni. Ali dobra vijest dolazi u točki 5!
Evo samo nekih od Kristovih zapovijedi:
Čuli ste da je rečeno starima: Ne ubij! I: Tko god ubije, bit će podvrgnut sudu. A ja vam kažem: Svaki koji se bez razloga srdi na brata svojega, bit će podvrgnut sudu. I tko god rekne bratu svojemu: ‘Šupljoglavče!’, bit će podvrgnut Vijeću. A tko god rekne: ‘Luđače!’, bit će podvrgnut paklu ognjenomu.
Čuli ste da je rečeno starima: Ne počini preljuba! A ja vam kažem: Svaki koji pogleda ženu žudeći za njom, već je počinio preljub s njome u srcu svojemu.
Čuli ste da je rečeno: Ljubi bližnjega svojega, a mrzi neprijatelja svojega. A ja vam kažem: Ljubite svoje neprijatelje, blagoslivljajte one koji vas proklinju, činite dobro onima koji vas mrze i molite za one koji vas zlostavljaju i koji vas progone, Matej 5,21-22; 27-28; 43-44
Isus je još rekao:
A Isus mu reče: »Ljubi Gospoda, Boga svojega, svim srcem svojim i svom dušom svojom i svim umom svojim. To je prva i najveća zapovijed. A druga je ovoj slična: Ljubi bližnjega svojega kao samoga sebe. O tim dvjema zapovijedima vise sav Zakon i Proroci.« Matej 22,37-40
Isus je sumirao sav zakon i proročke knjige iz Biblije u ove dvije zapovijedi.
On nam nije dao novi zakon. On je naglasio zakon dan Mojsiju i otišao korak dalje. Sada, mi ne ispunjavamo zakon iz dužnosti. Mi smo poslušni Bogu iz dubine našeg srca, čistog i očišćenog srca!
4. Stari zavjet i Novi zavjet se razlikuju
Stari zavjet i Novi zavjet imaju razlika. Te razlike su motivi zbog kojih ispunjavamo Zakon.
U Starom zavjetu vidimo da Bog obećava Salomonu (kako je obećao Davidu) ako ispunjavaju zakon On će ih blagosloviti i boraviti među njima.
Možemo povući paralelu i reći da i danas ako održavamo iskren i dubok odnos s Bogom, On će nas blagosloviti i boraviti u nama. Ipak, postoji značajna razlika.
Mi ne ispunjavamo zakon da bi se svidili Bogu; tako da On boravi među nama i blagoslovi nas.
Mi ispunjavamo zakon jer volimo Njega; zato jer imamo odnos sa Njim i ne želimo ništa što bi na bilo koji način promijenilo ili razbilo taj odnos!
U Starom zavjetu se tražio perfekcionizam i svako odstupanje od perfekcionizma u ispunjavanju zakona zahtjevalo je teške, specifične i vrlo skupe žrtve.
I dok je Isus naš grijeh skupo i veoma bolno platio, vidjet ćemo u idućem odlomku što to znači za nas.
5. Postoji milost za nas kada pogriješimo
“Dječice moja, ovo vam pišem da ne sagriješite. Ako tko i sagriješi, imamo zagovornika kod Oca — Isusa Krista pravednika.” 1. Ivanova 2,1
Najveća razlika između Starog i Novog zavjeta je Isusova žrtva.
Ne Isus sam po sebi. Biblija je jasna i na mnogim mjestima kaže da je Isus bio od postanka svijeta i kroz cijeli Stari zavjet, čak se pojavljivao ljudima kao što je Abraham.
Razlika nije samo Isus, već Njegova žrtva koja je ispunila obredni zakon i omogućila nam savršenstvo.
Ali, evo o čemu se radi: biblijska definicija savršenstva veoma se razlikuje od naše definicije savršenstva.
Isus je rekao: “Vi dakle budite savršeni, kao što je savršen Otac vaš koji je na nebesima.” Matej 5,48
Grčka riječ za “savršen” u ovom stihu je teleios i znači završen, potpun i odrastao.
Milost koja se izlijeva danas na nas, koja nije bila moguća kada je Bog dao Zakon Mojsiju, ta milost je cjelovita i uzima naše nesavršenstvo i slomljenost i izlijeva Isusovu milost na sve to, perući i čisteći i ispunjavajući svaki procjep!
I sada je ovo jednakost: Ja koja sam slomljena, nepotpuna, nesavršena + Savršeni, Uskrsli Isus = Savršenstvo Božje!
To je slava milosti!
6. To nas ne oslobađa Zakona i ne daje nam dozvolu da griješimo
“Što ćemo dakle reći? Da ustrajemo u grijehu da bi se milost umnožila? Nipošto! Mi koji umrijesmo grijehu, kako da još živimo u njemu? Ta neće grijeh vama gospodariti! Jer niste pod Zakonom, nego pod milošću. Što dakle? Da griješimo jer nismo pod Zakonom nego pod milošću? Nipošto!” Rimljanima 6,1-2; 14-15
Samo zato jer je Isusova žrtva ispunila obredne zakone, i to što nam Njegova krv i milost daju savršenstvo, ne znači da smo oslobođeni ispunjavanja zakona.
To nam ne daje dozvolu da možemo živjeti kako nam se sviđa!
Pogledajmo što pisac poslanice Hebrejima kaže o tome:
“Jer ako svojevoljno griješimo pošto smo primili spoznaju istine, više nam ne preostaje žrtva za grijehe, nego neko strašno iščekivanje suda i bijesni oganj koji će proždrijeti protivnike. Tko prezre Zakon Mojsijev, umire bez milosrđa na riječ dvojice ili trojice svjedoka. Zamislite koliko će goru kaznu zavrijediti onaj koji Sina Božjega pogazi i nečistom smatra krv Saveza kojom je bio posvećen i ogriješi se o Duha milosti. Ta znamo Onoga koji je rekao: Moja je osveta, ja ću uzvratiti — govori Gospodin, i opet: Gospod će suditi puku svojemu. Strašno je upasti u ruke Boga živoga. Hebrejima 10,26-31
On nam kaže ako Mojsijev zakon zahtijeva ozbiljne posljedice, kada svjedoče dvojica ili trojica za svakodnevni i namjerni grijeh, koliko gora će biti kazna za nas koji smo primili dragocjenu žrtvu Božjeg Sina i pogazili je svojim nogama.
Izgleda beznačajno.
Izgleda nevažno.
Možda izgleda poput smeća ili izmeta životinje koji smo ugazili i onda oprali na kraju dana, i pustili da ode u odljev kao prljava voda.
Ako nam je Kristova žrtva važna barem malo, jako ćemo skrbiti o onome što je Njegovo zadovoljstvo i nećemo raditi ono što ne zadovoljava Njega.
On nam je jasno rekao što Njega zadovoljava i nezadovoljava u Bibliji, i u Starom i u Novom zavjetu.
Važan podsjetnik za sve kršćane
Ne, naše spasenje, Božje prihvaćanje, naše usvojenje i sinovstvo, Božja ljubav za nas – ništa od ovoga nam ne pripada jer ispunjavamo Zakon.
Nikada!
Bog nas voli jer nas On voli.
Bog nas prihvaća je nas On prihvaća.
Naše spasenje ovisi samo o jednome i to je krv Kristova.
Samo milošću
Samo vjerom
Samo u Kristu
Ipak, naša zrelost kao vjernika povezana je sa našom željom da se podložimo cijelom Pismu, Starom i Novom zavjetu, i dozvolimo mu da do kraja i potpuno oblikuje i odredi naš način kako živimo i naš pogled na svijet.