Dobrodošla u 3. tjedan proučavanja poslanice Kološanima.
Uživala sam čitajući vaša promišljanja na Instagramu i Facebooku. Stvarno me potiče kad vidim da voliš ovo baš kao i ja!
Kako predivnu zajednicu mi imamo ovdje!
Ako te zanima više o označavanju u Bibliji i dnevni uvidi u ono što čitamo, možeš posjetiti stranicu na Instagramu i koristiti hashtag #DobroJutroDjevojke .
To je stranica koju vodi Courtney i naći ćeš kako ona i druge sestre obilježavaju svoje Biblije.
Sjeti se nema ispravnog niti pogrešnog načina i nikada naše Biblije neće biti nalik jedna drugoj. (Ova stranica je na engleskom.)
Evo kako je izgledala Courtneyna Biblija:
Plan čitanja za ovaj tjedan:
Biblija:
U našim proučavanjima koristimo Biblije u prijevodu Ivana Vrtarića te Varaždinsku Bibliju. Svakodnevno ćemo u našim grupama dijeliti stihove koje čitamo iz tih prijevoda. Naravno da možeš pratiti proučavanje iz Biblije koju redovno čitaš. Ovo je napomena ako uočiš razlike.
Ovdje su linkovi na kojima, za one koje zanima, mogu kupiti Bibliju u prijevodu Ivana Vrtarića. Pristupačna je online. Možete prijevod pronaći ovdje.
Također, tu je i link za Varaždinsku Bibliju koju možeš preuzeti na računalu, kao i na svoj mobitel:
Biblija ~ suvremeni hrvatski prijevod (SHP)
Ovo je jedan od novijih prijevoda i ovdje je poveznica kako skinuti ovu aplikaciju na svoj uređaj:
Priručnik:
Priručnik: P. Kološanima
(Ovo je link za preuzimanje Priručnika)
Ovaj priručnik napravljen je u Word programu tako da ga možeš ispunjavati na svom računalu ili isprintati.
Također, možeš ga samo pregledati i svoje bilješke voditi na staromodni način – u svojoj bilježnici.
Budi slobodna i koristi opciju koja ti najbolje odgovara.
Primijetile smo kada ispisujemo stihove i svoja opažanja tada usporavamo proces i dublje upijamo Božju riječ. Iz tog razloga predlažemo ti: piši, piši, piši – tako se bolje pamti i upija Božja riječ, dublji je i djelotvorniji njen utjecaj na nas.
Dnevni stihovi i pitanja za promišljanje i razgovor:
Ovaj poznati stih iz Jošuine knjige nas poziva da promišljamo o stihovima u Božjoj Riječi.
Ovdje ćeš naći stih/ove za svaki dan u tjednu, stih/ove za dublje proučavanje.
Ohrabrujemo te da sama odabereš stih/stihove koji su te dotakli, koji želiš naučiti, dublje mu se posvetiti…
Isprintaj ove stihove i stavi ih uz sebe, gdje ih možeš promatrati, čitati, upamtiti i o njima razmišljati u toku cijelog tjedna ~ stavi ih u kupaonicu, uz kompjuter, u kuhinju ili pokraj kreveta.
Pitanja za promišljanje i razgovor:
Ponedjeljak: P. Kološanima 3:1-4
Iako je ovo novo poglavlje, ova poslanica nije napisana po poglavljima. Treće poglavlje nastavak je onoga što je Pavao govorio na kraju drugog poglavlja. Ako smo umrli s Kristom, ljudski legalistički zakoni ne mogu nas učiniti svetima. Pavao nastavlja ovu misao u ovom poglavlju tako što govori da smo uskrsli na novi život u Kristu te zato trebamo usmjeravati svoje umove na nebeske, vječne stvari, a ne na zemaljske i prolazne.
Kad smo umrli i uskrsli na novi život s Kristom, naš identitet promijenio se iz zemaljskog identiteta u duhovni identitet. Važno je razumjeti da nam Pavao ne daje dozvolu za grijeh. U Rimljanima 6 govori o opasnosti zlouporabe Božje milosti. Međutim, ovdje govori da nas ljudski zakoni neće učiniti pravednima. To je razlog zašto trebamo usmjeriti svoje umove i osjećaje na nebeske stvari, a ne na zemaljske. Gdje vidiš da se i dalje boriš s dopuštanjem svome umu i osjećajima da se zaokupljaju stvarima ovoga svijeta? Kako možeš prebaciti svoj fokus natrag na vječne stvari?
Utorak: P. Kološanima 3:5-11
Pavao nastavlja poticati vjernike u Kolosima da se poistovjećuju sa svojim novim životom u Kristu tako da usmrćuju oblike ponašanja kojima upravlja tijelo. Ti oblici ponašanja i stavovi prizivaju Božji gnjev zato jer su ukorijenjeni u neposlušnosti prema Bogu. Obrati pažnju na to da Pavao ne nabraja samo djela, nego i stavove, kao što su: ljutnja, zloća, ogovaranje, zao govor i laganje.
Nastavlja tako da ih potiče da se obuku u svoj novi identitet. Doslovno govori: “Presvucite se.” Skinite staroga čovjeka, kojeg pokreću zemaljski oblici ponašanja i stavovi te obucite novog čovjeka, koji se fokusira na vječnost. Ovaj novi čovjek gladan je poznavanja Božje Riječi i poistovjećuje se s novom slikom koju je Bog stvorio u njemu. Kad obnavljamo svoj um Božjom Riječju, stvaraju se nove navike koje su Bogu na čast. Bog je sposoban vratiti nas na nove početne postavke tako da umjesto da se vraćamo na stare reakcije, naši odgovori postaju odraz njegove Riječi koja je u nama. Pogledaj listu zemaljskih načina koje trebamo usmrtiti u retcima 5 i 8. Boriš li se protiv neke od tih starih navika? Na koji način trebaš zamijeniti svoju staru odjeću da bi se obukla u svoje novo ja?
Srijeda: P. Kološanima 3:12-15
Pavao nastavlja tako da im opisuje kako treba izgledati njihova nova odjeća. Uputio ih je neka skinu starog čovjeka, opisujući detaljno kako je taj stari čovjek izgledao. Zatim kaže neka obuku novog čovjeka.
Zanimljivo je prepoznati da sve osobine koje trebamo obući imaju veze s našim uzajamnim odnosima koje imamo kao braća i sestre u Kristu. Trebamo se obući u suosjećanje, dobrostivost, poniznost, krotkost, strpljenje, uzajamno podnošenje i oproštenje. Iako postoje druge dobre odlike koje trebamo željeti imati, ove koje Pavao nabraja konkretno se odnose na naše interakcije u Kristovom tijelu. Zatim nastavlja kako prije svega trebamo obući ljubav jer ona povezuje sve njih zajedno. I konačno, upućuje nas da dozvolimo miru da vlada našim srcima i našim tijelom. Mnoge ljude prepoznajemo po njihovoj odjeći (poput policajaca, liječnika, medicinskih sestara, sudaca, vatrogasaca, vojnika i stjuardesa). Pavao govori da bi naša odjeća trebala pokazivati kome pripadamo. Kako u ovom trenutku tvoja “duhovna” odjeća pokazuje tko si? Pokazuje li da si stari čovjek ili novi čovjek? Izražavaš li svoj identitet kroz ljubav i dozvoljavaš li miru da upravlja tvojim odnosima s ljudima? Podijeli jedno područje na kojem bi trebala još sazreti.
Četvrtak: P. Kološanima 3:16-17
Sada kada vjernici znaju što trebaju obući na sebe, Pavao im daje upute što trebaju staviti u sebe. Trebamo biti obilno ispunjeni Božjom Riječju. Ona treba prebivati u nama. Postoji velika razlika između posjeta i boravka. Posjet označava da je osoba na nekom mjestu kratko vrijeme, dok boravak ili prebivanje označava da je to mjesto gdje je netko pustio svoje korijene.
Kad Božja Riječ prebiva u nama, to se treba pokazati kroz to da nas ona poučava i opominje u svoj mudrosti, kao i u različitim oblicima štovanja Boga. Kad odlučimo da ćemo se poistovjetiti s novim čovjekom kojeg je Bog stvorio u nama, odijevajući se u vrijednosti koje donose blagoslov i sklad u Kristovo tijelo povezujući ga u ljubavi, dozvoljavajući miru da upravlja našim djelima dok se ispunjavamo Božjom Riječju i štovanjem Boga, čineći sve u Isusovo Ime, sve što činimo ima vječnu vrijednost.
Lako je živjeti svojim životom i zaboraviti dozvoliti Isusu da bude naša motivacija za sve što činimo. Na koje načine možeš podsjetiti samu sebe da dozvoliš Isusu da bude tvoja motivacija za tvoje riječi i djela? Navedi jedan ili dva u nastavku.
Petak: P. Kološanima 3:18-21
Kroz nekoliko prošlih redaka Pavao nam ilustrira kako trebaju izgledati naši odnosi u Kristovom Tijelu. Pavao se sada obraća obiteljima da bi ih poučio kako se trebaju međusobno ophoditi u svome domu. Snaga crkve ovisi o snazi obiteljî, a snaga obiteljî ovisi o snazi brakova.
Pavao najprije upućuje ženu da se podlaže svome mužu kako je prikladno u Gospodinu. Ovo je težak nauk koji nije dobrodošao u našem vremenu. Ali kao što vidiš, to je biblijski nauk. Podložnost je čin vjere i pouzdanja u Boga i ona pokazuje da smo drugačiji od svijeta. (Imaj na umu da postoje situacije u kojima se žena ne treba podlagati. Neki primjeri bili bi muževo nasilje, pijanstvo, preljub ili mentalna nestabilnost muža.)
Bogom propisani red traži da muževi budu nježni prema svojim ženama, djeca poslušna roditeljima i da očevi ne izazivaju svoju djecu. Djeca koju roditelji izazivaju prevelikim zahtjevima, kontrolom i ljutnjom postaju obeshrabrena. Umjesto toga, trebamo biti blagi i puni milosti za mudro rješavanje konflikata u našim domovima. Koliko je snažna tvoja obitelj? Doprinosi li svatko u njoj požrtvovno zdravlju i funkcioniranju vašeg doma? Vidiš li da je podložnost stvar povjerenja, a ne sluganstvo? Na koji način to mijenja tvoj pogled na podložnost žene mužu?
Svrha ovih kratkih tekstova je da nas izazove da uđemo dublje u Božju Riječ i poruku koju ona ima za
U našem biblijskom proučavanju koristimo:
SOAK metoda i njeno kratko tumačenje:
(više u Priručniku)
Tablica boja kojom označavamo u Bibliji:
(Ovo je predivan način koji nas usporava dok čitamo i pomaže da upijemo svaku riječ dok čitamo.)
Gdje nas možeš naći?
Blog:
Srijedom i petkom – Svakog petka bit će članak koji će uokviriti proučavanje onog što smo proučavale taj tjedan.
Facebook:
Grupa za molitvu: DJD za molitvene potrebe
Privatne grupe:
Možeš se pridružiti u privatnu grupu za proučavanje. Ovdje ćeš naći se grupe koje imamo na Facebook-u, Whatsapp-u, Viber-u, i Telegram-u.
Dobro Jutro Djevojke pruža odgovornost koja ti je potrebna da bi se svakodnevno natapala u Božjoj riječi, rasla u svom hodu s Bogom i živjela dobro! Smjesti se udobno, otvori svoju Bibliju (uz čašu svog omiljenog pića – kafe, čaja, soka, čokolade) i upijmo sve što Bog ima za svaku od nas!
Želimo ti predivan tjedan u Božjoj Riječi.
Vidimo se, ovdje na blogu, opet u srijedu i petak
kada će nam Rosilind i Courtney podijeliti ono što im je Bog stavio na srce dok su čitale Božju Riječ.
Nastavi hodati s Kraljem,
Tim DJD