Dobro Jutro Djevojke!
Evo nas u 2. tjednu našeg proučavanja. Radujem se što smo opet zajedno!
Ako te zanima više o označavanju u Bibliji i dnevni uvidi u ono što čitamo, možeš posjetiti stranicu na Instagramui koristiti hashtag #WomenLivingWell . To je stranica koju vodi Courtney i naći ćeš kako ona i druge sestre obilježavaju svoje Biblije.
Sjeti se nema ispravnog niti pogrešnog načina i nikada naše Biblije neće biti nalik jedna drugoj. (Ova stranica je na engleskom.)
Evo kako izgleda Courtneyna Biblija:
Ako si nova, uključi se u naše čitanje za ovaj tjedan i preko vikenda nadoknadi što si propustila.
Svaka je dobrodošla i može se uvijek uključiti. Nema prijavljivanja niti upisivanja.
Plan čitanja za ovaj tjedan:
Priručnik: Priručnik – Jeremija
Ovaj priručnik napravljen je u Word programu tako da ga možeš ispunjavati na svom računalu ili isprintati.
Također, možeš ga samo pregledati i svoje bilješke voditi na staromodni način – u svojoj bilježnici.
Budi slobodna i koristi opciju koja ti najbolje odgovara.
Primijetile smo kada ispisujemo stihove i svoja opažanja tada usporavamo proces i dublje upijamo Božju riječ. Iz tog razloga predlažemo ti: piši, piši, piši – tako se bolje pamti i upija Božja riječ, dublji je i djelotvorniji njen utjecaj na nas.
Dnevni stihovi i pitanja za promišljanje i razgovor:
Ovaj poznati stih iz Jošuine knjige nas poziva da promišljamo o stihovima u Božjoj Riječi.
Ovdje ćeš naći stih/ove za svaki dan u tjednu, stih/ove za dublje proučavanje.
Ohrabrujemo te da sama odabereš stih/stihove koji su te dotakli, koji želiš naučiti, dublje mu se posvetiti…
Isprintaj ove stihove i stavi ih uz sebe, gdje ih možeš promatrati, čitati, upamtiti i o njima razmišljati u toku cijelog tjedna ~ stavi ih u kupaonicu, uz kompjuter, u kuhinju ili pokraj kreveta.
Pitanja za promišljanje i razgovor:
Ponedjeljak: Jeremija 9:26-26 i Jeremija 10:1-16
Bog je uputio svoj narod da se ne hvali mudrošću, moći ili bogatstvom, već činjenicom da poznaju i razumiju Boga i njegove putove. Riječ “hvaliti se” na hebrejskom je “halal” i znači hvaliti ili obožavati. Ono s čime se identificiramo postaje naš predmet obožavanja.
U Jeremiji 9 vidimo da je idol svaki predmet našeg štovanja osim Boga. Iako se možda ne klanjamo i ne molimo fizičkim idolima od zlata i srebra kao u drevna vremena, često otkrivamo da cijenimo ljude, stvari ili aktivnosti više od Boga.
U Jeremiji 10, on uspoređuje idole načinjene ljudskim rukama s Gospodinom Bogom, stvoriteljem neba i zemlje. On opisuje te idole kao one koje mora nositi osoba koja im se klanja jer nemaju moć da se sami pomaknu. Koliko se ovi idoli razlikuju od našeg svemogućeg Boga koji je snagom svoje riječi stvorio sve što vidimo i ne možemo vidjeti!
Jeremija dalje naglašava da je za razliku od neživih i bespomoćnih idola od drveta, zlata, srebra, — svemogući Bog jedini pravi Bog koji je živ i vječan. On je jedini koji može spasiti, zaštititi i izliječiti.
Isus je rekao u Mateju 6:21 da sve što cijenimo postaje sjedište naših osjećaja i duhovnog života. Uzaludno je polagati naše povjerenje i nadu u bilo koga ili bilo što drugo, jer nitko osim Boga ne može spasiti, izliječiti ili izbaviti. On je za tebe!Postoji li nešto u vašem životu što cijenite više od Boga? Što vam stoji na putu da s njim provodite vrijeme u njegovoj riječi i molitvi?
Utorak: 2. Jeremija 11:1-11 i Jeremija 12:1-6
U Jeremiji 12 vidimo kako se Jeremija bori s prastarim pitanjem: “Zašto put opakih napreduje? Zašto svi koji su podmukli napreduju?” To je pitanje s kojim se mnogi i danas bore. Zašto bi pravedni Bog dopustio da zli imaju uspjeha dok pobožni ljudi pate?
Iako nalazimo odgovor na ovo zbunjujuće pitanje u drugim dijelovima Božje Riječi, Bog odlučuje ne odgovoriti na njega u ovom poglavlju. Umjesto toga, na Jeremijino pitanje odgovara pitanjem.
Bog se okreće Jeremiji i pita ga: “Ako si se s pješacima utrkivao i oni su te umorili, kako ćeš se natjecati s konjima?”
Ako je Jeremiah mislio da je sada teško, nije imao pojma što će tek dolazi. Jehoahaz je kralj, Babilon će opljačkati Judu, a Jeruzalem će biti spaljen do temelja. Jeremija si nije mogao priuštiti trčanje ove utrke vlastitim snagama. Trebala mu je Božja snaga da nastavi.
Lako je danas gledati na našu kulturu i dopustiti sebi da postanemo cinični i tvrdi. Možemo se umoriti neprestano plivajući protiv struje bezbožnih i nebiblijskih filozofija. Ali moramo naučiti biti jaki sada jer ne znamo što nas čeka u budućnosti. Pred nama bi mogli biti veći izazovi. Ne možemo si priuštiti da stojimo vlastitim snagama. Moramo biti jaki u Gospodinu i u snazi njegove moći.Nešto vas obeshrabruje? Zbog čega se danas osjećate umorno? Kako vas danas ohrabruje podsjetnik da moramo biti jaki sada, kako bismo bili spremni za budućnost?
Srijeda: 2. Jeremija 13:1-4 i Jeremija 14:1-12
Pavao je želio za crkvu u Korintu ne samo da se ističe u vjeri, govoru, znanju i ljubavi, već i u davanju. Možda su imali dobre namjere kada je davanje u pitanju, ali on je želio da svoje dobre namjere stave u djelo. Davanje je čin milosti koji dolazi od Boga. Bog je taj koji daje nama, tako da mi možemo davati drugima. Naša velikodušnost pokazuje Božje djelovanje u našim životima.
Ponekad mislimo o onima koji financijski podržavaju službe jer ne žele raditi i žele doći do novca na brži način. Ali, to nije ono što Bog vidi. Davanje pokazuje Božju milost na djelu u životu vjernika. Jesi li velikodušna? Postoji li netko u potrebi kome možeš danas pomoći? Ne brini o veličini tvog dara. Bog gleda u srce. Koje promjene trebaš učiniti da bi svoje dobre namjere stavila u djelo i istakla se u milosti davanja?
Četvrtak: Jeremija 15:15-21 i Jeremija 16:14-21
Bog je veseli darovatelj i želi da budemo poput Njega i dajemo radosnog srca. Na ovom mjestu riječ ‘radostan’ znači radostan i veseo. Bog ne želi da dajemo preko volje ili zbog vanjskog pritiska već da budemo radosni darivatelji.
Kada dajemo dobrovoljne priloge, to ne bi smjelo biti kao prisiljeno plaćanje. Umjesto toga to bi trebao biti izljev radosnog srca. Ovaj stih ne kaže da Bog voli kada dajemo, već da Bog voli vesela darovatelja. Bog gleda u tvoje srce. Podsjeti se svog bankovnog računa i novca koji si nedavno potrošila. Kako trošimo novac pokazuje nam koje stvari volimo. Matej 6,21 kaže: Gdje vam je blago, ondje će vam biti i srce. Kada si posljednji put dala Gospodinu? Jesi li veseli darovatelj?
Petak: Jeremija 17:7-18 i Jeremija 18:1-12
JEREMIJA 17 i 18
U Jeremiji 17,Gospodin upozorava da je srce podmuklije od svega i očajnički bolesno. Hebrejska riječ za „očajnički“ znači neizlječivo. Ne postoji lijek za naše srce. Ono ne može biti promijenjeno ni popravljeno. Može biti samo nanovo stvoreno.
Svijet nam često govori da slijedimo svoje srce,ali to je najopasnija stvar koju možemo učiniti kao dijete Božje. Naše srce je neizlječivo bolesno i podmuklo do točke da to ne možemo razumjeti. Zato što se grijeh nepovratno ugravirao u njega trebamo potpuno novo srce. Zato David u 51 Psalmu kaže: „Stvori u meni čisto srce,o Bože“.
U Jeremiji 18,Bog upućuje Jeremiju da ode u lončarevu kuću i promatra njegov rad. Dok je Jeremija gledao,primjetio je da bi se posuda koju je lončar radio iz bilo kojeg razloga pokvarila. Lončar bi onda uzeo pokvarenu posudu,zgnječio bi je ponovno u loptu i počeo iznova.
Ova predmetna lekcija ilustrirala je državu Izrael. Bog ih je formirao u naciju,ali su se pokvarili svojom neposlušnošču i idolopoklonstvom. U pokušaju da ih oblikuje,Bog je poslao mnogo proroka da ih upozore na sud ako se ne obrate njemu,ali njima su srca otvrdnula i nisu htjeli slušati. Sad je Bog morao kroz svoj sud da ih uzme,zgnječi ih u loptu i počne ispočetka da ih oblikuje.
Ilustracija Boga kao lončara i čovjeka kao gline se ponavlja puno puta kroz cijelo Pismo. U svakom slučaju, lončar oblikuje glinu prema njezinoj svrsi i dizajnu. Bog ima svrhu i dizajn za tebe,ali problemi dolaze kada mi dozvolimo grijehu i neposlušnosti da pokvare plan i svrhu,spriječavajući Boga kada nas oblikuje u osobu koju On želi da budemo.
Razmisli, na koje načine namjeravaš pratiti svoje srce? Dali te je srce koji put odvuklo na krivi put? Kako možeš živjeti svoj život više se predavajući lončaru (Bogu) tako da ti (glina) možeš biti oblikovana u ženu kakvu Bog želi da budeš?
Svrha ovih kratkih tekstova je da nas izazove da uđemo dublje u Božju Riječ i poruku koju ona ima za
U našem biblijskom proučavanju koristimo:
SOAK metoda i njeno kratko tumačenje:
(više u Priručniku)
Tablica boja kojom označavamo u Bibliji:
(Ovo je predivan način koji nas usporava dok čitamo i pomaže da upijemo svaku riječ dok čitamo.)
Gdje nas možeš naći?
Blog:
Srijedom i petkom – Svakog petka bit će članak koji će uokviriti proučavanje onog što smo proučavale taj tjedan.
Facebook:
Grupa za molitvu: DJD za molitvene potrebe
Privatne grupe:
Možeš se pridružiti u privatnu grupu za proučavanje. Ovdje ćeš naći se grupe koje imamo na Facebook-u, Whatsapp-u, Viber-u, i Telegram-u.
Dobro Jutro Djevojke pruža odgovornost koja ti je potrebna da bi se svakodnevno natapala u Božjoj riječi, rasla u svom hodu s Bogom i živjela dobro! Smjesti se udobno, otvori svoju Bibliju (uz čašu svog omiljenog pića – kafe, čaja, soka, čokolade) i upijmo sve što Bog ima za svaku od nas!
Želimo ti predivan tjedan u Božjoj Riječi.
Vidimo se, ovdje na blogu, opet u srijedu i petak
kada će nam Rosilind i Courtney podijeliti ono što im je Bog stavio na srce dok su čitale Božju Riječ.
Nastavi hodati s Kraljem,
Tim DJD