Dobro Jutro Djevojke!
Evo nas u 2. tjednu našeg proučavanja. Radujem se što smo opet zajedno!
Ako te zanima više o označavanju u Bibliji i dnevni uvidi u ono što čitamo, možeš posjetiti stranicu na Instagramu i koristiti hashtag #DobroJutroDjevojke .
To je stranica koju vodi Courtney i naći ćeš kako ona i druge sestre obilježavaju svoje Biblije.
Sjeti se nema ispravnog niti pogrešnog načina i nikada naše Biblije neće biti nalik jedna drugoj. (Ova stranica je na engleskom.)
Evo kako je izgledala Courtneyna Biblija:
Plan čitanja za ovaj tjedan:
Biblija:
U našim proučavanjima koristimo Biblije u prijevodu Ivana Vrtarića te Varaždinsku Bibliju. Svakodnevno ćemo u našim grupama dijeliti stihove koje čitamo iz tih prijevoda. Naravno da možeš pratiti proučavanje iz Biblije koju redovno čitaš. Ovo je napomena ako uočiš razlike.
Ovdje su linkovi na kojima, za one koje zanima, mogu kupiti Bibliju u prijevodu Ivana Vrtarića. Pristupačna je online. Možete prijevod pronaći ovdje.
Također, tu je i link za Varaždinsku Bibliju koju možeš preuzeti na računalu, kao i na svoj mobitel:
Biblija ~ suvremeni hrvatski prijevod (SHP)
Ovo je jedan od novijih prijevoda i ovdje je poveznica kako skinuti ovu aplikaciju na svoj uređaj:
Preuzmite priručnik OVDJE
Ovaj priručnik napravljen je u Word programu tako da ga možeš ispunjavati na svom računalu ili isprintati.
Također, možeš ga samo pregledati i svoje bilješke voditi na staromodni način – u svojoj bilježnici.
Budi slobodna i koristi opciju koja ti najbolje odgovara.
Primijetile smo kada ispisujemo stihove i svoja opažanja tada usporavamo proces i dublje upijamo Božju riječ. Iz tog razloga predlažemo ti: piši, piši, piši – tako se bolje pamti i upija Božja riječ, dublji je i djelotvorniji njen utjecaj na nas.
Dnevni stihovi i pitanja za promišljanje i razgovor:
Ovaj poznati stih iz Jošuine knjige nas poziva da promišljamo o stihovima u Božjoj Riječi.
Ovdje ćeš naći stih/ove za svaki dan u tjednu, stih/ove za dublje proučavanje.
Ohrabrujemo te da sama odabereš stih/stihove koji su te dotakli, koji želiš naučiti, dublje mu se posvetiti…
Isprintaj ove stihove i stavi ih uz sebe, gdje ih možeš promatrati, čitati, upamtiti i o njima razmišljati u toku cijelog tjedna ~ stavi ih u kupaonicu, uz kompjuter, u kuhinju ili pokraj kreveta.
Pitanja za promišljanje i razgovor:
Ponedjeljak – P. Filipljanima 4:1-2
Kako Pavao zaokružuje knjigu Filipljana, on započinje ovaj zadnji odlomak sa dubokim, otvorenim riječima za crkvu u Filipima. On ih ne ispravlja ili kori kao što je to činio sa drugim crkvama. Pismo Filipljanima je poruka ohrabrenja. Tako, započevši od mjesta gdje je završeno poglavlje 3 govorom o usmjeravanju naših očiju na Krista i sjećajući se da je naše državljanstvo u nebesima, Pavao nagovara crkvu u Filipima da „čvrsto stoji u Gospodinu“.
Jedini način na koji mi možemo čvrsto stajati je u Gospodinu. Ne postoji drugi čvrsti temelj na kojem možemo stajati, već Gospodin. Ali također, mi možemo stajati čvrsto kada znamo tko mi jesmo u Kristu i prisjećamo se da ovaj svijet nije naš dom. Što smo bliže Isusovom drugom dolasku to je neophodnije imati čvrst temelj i snagu da bismo stajali u Gospodinu. Pritisak ovoga svijeta da se prilagodimo njegovim pogledu na svijet je sve snažniji. Osjećaš li se ponekad pomalo kolebljivo? Nabroji područja gdje trebaš stajati čvršće i onda moli i traži Gospodina da ti da snage da nastaviš stajati.
Utorak – P. Filipljanima 4:3-7
Pavao je u zatvoru, lancima vezan za čuvara 24/7, i još uvijek on govori o radosti. U stvari, radost se provlači kroz cijelu knjigu Filipljana. Pavao je u stanju radovati se u najneželjenijim okolnostima jer je našao izvor mira i zadovoljstva koji nije kontroliran od strane vanjske situacije. On nastavlja nabrajati još dvije zapovijedi koje otvaraju vrata za Božji mir u našim životima. On prvo govori kako bismo trebali biti prepoznavani za našu ljubaznost, blagost, i odbijanje sukoba s onima oko nas. Druga zapovijed je da odbacimo zabrinutost, već umjesto toga sve donosimo Bogu u molitvi sa zahvaljivanjem. Pavao je živio ove tri zapovijedi u svom vlastitom životu kako je čekao na svoj sudski postupak. On se radovao unatoč što je bio u kućnom pritvoru. Bio je blag sa svojim čuvarima i kao rezultat, mnogi su došli Kristu. On nije bio zabrinut u vezi ishoda, jer je znao da bilo da živi ili umre, uvijek će ostati pobjednik. Kao rezultat življenja ove tri zapovijedi, mir Božji je vodio njegovo srce.
Grčka riječ za „čuvati“ u stihu 7 znači garnizon. Kada se mi radujemo, ljubazni smo i odbijamo zabrinutost, Bog će postaviti vojnu stražu koja će vladati i zaštititi naša srca i umove u Kristu Isusu.
Jesi li nedavno bila zabrinuta? Jesi li zaražena mislima „što ako“? Je li te nepoznati element situacije držao budnom po noći? Pavao nije rekao da se radujemo zbog naše situacije, on je rekao da se radujemo u Gospodinu; i zbog Gospodnje dobrote, mi uvijek imamo razloga naći radost usred naših nevolja. On nam daje svoju blagost i svoj mir da bismo mogli živjeti ove zapovijedi. On nam nikad ne daje zapovijedi bez da nam svoju mogućnost da je izvršimo. Tako napišite što vas muči danas i predajte to Bogu. Tražite od Gospodina da zamijeni vaše zabrinute misli za svoj mir.
Srijeda – P. Filipljanima 4:8-9
Kako je Pavao mogao kontinuirano hodati u radosti i miru Gospodnjem unatoč mnogim situacijama kada je bio pretučen, proganjan, ostavljen da umre, i utamničen; znajući da je svaki put kad je dospio u zatvor to mogla biti smrtna presuda? On je postavio filter za svoje misli. Kada je misao ušla u njegov um, prošla je kroz proces filtriranja, tako da je on samo razmišljao o onim stvarima koje su prošle kroz filter.
Kad mi ne postavimo filter preko našeg uma, mi prizivamo uništenje u našim životima. Neprijatelj naših duša zna kako nas može uništiti ciljajući na naš um i misli. Pavao zna da nadnaravni mir Božji može čuvati naš um u Kristu Isusu samo kada je valjana zaštita na svom mjestu.
Što ima dozvolu prolaziti kroz tvoje srce i tvoj um upravo sada? Jesu li tvoje vratnice širom otvorene, ili si stavila filter Filipljanima 4:8 preko svog uma kao zaštitu kako bi zadržala da misli neprijatelja zagađuju tvoj um? Kao prvo, ovo traži snažnu namjeru, disciplinu, i provedbu kako bismo uspješno stvorile naviku filtriranja svojih misli; ali nakon nekog vremena shvatit ćeš kako automatski dozvoljavaš prolaz Božjim mislima koje su podudarne Pismu dok odbijaš misli koje je neprijatelj poslao kako bi te zbunio i odvratio tvoju pažnju. Ovo je upravo ono što je Pavao mislio kada nam je zapovjedio da obnavljamo svoj um i zarobljavamo svaku misao na poslušnost Isusu Kristu. Mi ograničavamo promet u našim umovima i srcima, uspoređujemo svaku misao sa Pismom, zarobljavamo bilo koje uvredljive misli, usklađujući ih s Božjom Riječi.
Četvrtak – P. Filipljanima 4:10-13
Iako se Pavao raduje da je crkva u Filipima opet bila u mogućnosti podržati ga financijski, on ih podsjeća da je naučio biti zadovoljan u kojimgod okolnostima se našao. Pavao nije ovo govorio teorijski, on je i obilovao i oskudijevao; bio je oboje, i na planinskim vrhovima i u dolinama. U tom trenutku, on je okovan za rimskog čuvara 24/7, i opet može govoriti o radosti i zadovoljstvu.
Postoje dva ključa koje Pavao donosi u ovom poglavlju na temu zadovoljstva. Prvi ključ je da je naučio biti zadovoljan. Zadovoljstvo nije nešto što nam dolazi prirodno. To je osobina koja se mora naučiti dok mi uživamo dobra vremena i prolazimo kroz teška vremena. Drugi ključ je da je on shvatio da je Kristova snaga koja mu omogućava biti zadovoljan u svim situacijama. Isus je rekao u Ivanu 15 da bez Njega ne možemo učiniti ništa.
Lako je biti zadovoljan kad život ide dobro, ali kada smo suočeni sa financijskim teškoćama, kada naše dijete primi tešku dijagnozu, kada naš brak dođe na klizav teren, ili kada čujemo da postoji mogućnost da ćemo izgubiti posao, vrijeme je kad moramo naučiti biti zadovoljni. Koliko si zadovoljna danas? Jesi li se oslonila na Kristovu snagu da bi naučila biti zadovoljna kada je život težak? Ponekad mi promašimo lekciju kojom nas Bog želi poučiti jer smo previše zaposlene tražeći izlaz iz naših problema radije nego li bismo naučile biti zadovoljne u vremenu u koje nas je Bog uveo. Nevolja u životu kršćanina ne znači manjak vjere ili Božjeg blagoslova u našim životima. Mnogo puta, testiranja i nevolje su dokaz Božje ruke koja nas oblikuje i ukalupljuje kako bismo bili više nalik Njemu. Kako ti vidiš da Bog tebe oblikuje sada? Na koje se načine možeš osloniti na Kristovu snagu u sebi kako bi naučila biti zadovoljna u tvojim teškim okolnostima?
Petak – P. Filipljanima 4:14-23
Lako je za nas pretpostaviti da je Pavao bio dobro zbrinut od svih crkava koje je osnovao i u kojima je služio za vrijeme svojih misijskih putovanja. Istina je bila takva da je u to vrijeme crkva u Filipima bila jedina crkva koja ga je podržavala financijski. U drugim pismima smo čuli da su financijski prilozi koje su slali bili žrtve, i mišljenje je da vjerojatno nisu bili veliki. Ipak, Pavao kaže da je „dobro opskrbljen“. On je znao da je Bog taj koji zadovoljava njegove potrebe. Zato što je Pavao naučio biti zadovoljan u svakoj situaciji, on je bio slobodan radovati se u darovima koji su bili žrtva, poslani od crkve u Filipima, ne zbog dara već zbog toga što bi Bog kreditirao njihove duhovne račune s plodom toga dara. On se radovao kako će ih Bog obilato blagosloviti za njihovu darežljivost prema njemu.
Mi vidimo savršen krug Božjeg blagoslova i opskrbe u ovom odlomku. Crkva u Filipima Pavlu je davala slobodno i obilno u vremenu njegove potrebe. Pavao se radovao u njihovom daru, ne zbog dara, već zbog načina kako će ih Bog bogato blagosloviti za njihovu darežljivost. Obje strane imali su srca koja nisu bila vezana materijalnim stvarima već su poznavali sadržaj da je njihova opskrba dolazi od Boga. Isus je rekao u Mateju 6 da tražimo prvo Njegovo kraljevstvo i pravednost i sve ostale stvari (hrana i zaklon) će nam se nadodati. On će zadovoljiti svaku našu potrebu. Ima li tamo nešto što je tvoja potreba sada? Boriš li se da bi zadržala vjeru u Božja obećanja za Njegovu providnost? Na koje načine si ti bila darežljiva i kao rezultat, vidjela Božju providnost za tvoje potrebe?
Svrha ovih kratkih tekstova je da nas izazove da uđemo dublje u Božju Riječ i poruku koju ona ima za
U našem biblijskom proučavanju koristimo:
SOAK metoda i njeno kratko tumačenje:
(više u Priručniku)
Tablica boja kojom označavamo u Bibliji:
(Ovo je predivan način koji nas usporava dok čitamo i pomaže da upijemo svaku riječ dok čitamo.)
Gdje nas možeš naći?
Blog:
Srijedom i petkom – Svakog petka bit će članak koji će uokviriti proučavanje onog što smo proučavale taj tjedan.
Facebook:
Grupa za molitvu: DJD za molitvene potrebe
Privatne grupe:
Možeš se pridružiti u privatnu grupu za proučavanje. Ovdje ćeš naći se grupe koje imamo na Facebook-u, Whatsapp-u, Viber-u, i Telegram-u.
Dobro Jutro Djevojke pruža odgovornost koja ti je potrebna da bi se svakodnevno natapala u Božjoj riječi, rasla u svom hodu s Bogom i živjela dobro! Smjesti se udobno, otvori svoju Bibliju (uz čašu svog omiljenog pića – kafe, čaja, soka, čokolade) i upijmo sve što Bog ima za svaku od nas!
Želimo ti predivan tjedan u Božjoj Riječi.
Vidimo se, ovdje na blogu, opet u srijedu i petak
kada će nam Rosilind i Courtney podijeliti ono što im je Bog stavio na srce dok su čitale Božju Riječ.
Nastavi hodati s Kraljem,
Tim DJD